جمعه ، 02 اسفند 1398- 43

سلامت دندان‌ها روی جنین تأثیر می گذارد...!

اشتراک گذاری

سلامت دندان‌ها روی جنین تأثیر می گذارد...!

پژوهش‌ها نشان می‌دهند که ارتباط نزدیکی بین بیماری‌های دهان در بارداری و تولد زود هنگام و یا به دنیا آمدن نوزادان کم‌وزن وجود دارد. این نوزادان بیشتر از بقیه در معرض فلج مغزی، مشکلات بینایی و شنوایی هستند. براساس پژوهش‌ها، از هر 100 زایمان زود هنگام، 18 مورد در اثر بیماری‌های دهان و دندان است که معمولاً با عفونت‌های دهان همراه هستند. مراقبت‌های درست و مناسب در دوران بارداری و پیش از آن این خطرات را تا 80 درصد کاهش می‌دهد.

مراحل رشد دندان در کودکانمراقبت از دهان و دندان از چه زمان باید شروع شود؟
مراقبت از دندان‌های فرزندتان حتی قبل از درآمدن اولین دندانش شروع می‌شود. یادتان باشد فقط به این دلیل که نمی‌توانید دندان‌های او را ببینید، به این معنی نیست که دندانی ندارد. دندان‌ها در سه‌ماهه دوم بارداری مادر، شروع به شکلگیری می‌کنند. در زمان تولد، کودک ۲۰ دندان اولیه دارد که خیلی از آنها به طول کامل در آرواره رشد کرده‌اند.

با کشیدن یک دستمال مرطوب روی لثه‌های فرزندتان پس از غذا دادن به او می‌توانید از ایجاد باکتری‌های مخرب جلوگیری کنید. بعد از اینکه چند دندان روی لثه‌های او مشخص شد، می‌توانید با یک مسواک مخصوص کودکان که نرم است، آنها را مسواک کنید یا در آخر روز دندان‌هایش را با دستمال تمیز کنید.

حتی بچه‌های خیلی کوچک هم اگر والدین عادت‌های تغذیه درست را برای آنها رعایت نکنند، ممکن است دچار پوسیدگی دندان شوند. بااینکه در تخت گذاشتن فرزندتان با شیشه شیر در کوتاه‌مدت موجب راحتی‌تان است اما می‌تواند به دندان‌های او صدمه بزند. وقتی قند آبمیوه یا شیری که فرزندتان می‌خورد برای ساعت‌های طولانی روی دندان‌های او بماند، جذب مینای دندان‌هایش شده و ایجاد مشکل می‌کند. تغییر رنگ و لکه‌دار شدن دندان‌های جلویی نشانه این مشکل است. موارد حاد آن موجب ایجاد پوسیدگی دندان‌ها و کشیدن آنها تا زمانی که دندان‌های دائمی‌شان رشد کنند، می‌شود.

والدین باید به بچه‌های کوچک کمک کنند زمان‌های خاصی را به نوشیدن شیر یا غذای خود اختصاص دهند زیرا مکیدن شیشه شیر در کل روز هم می‌تواند برای دندان‌های آنها مخرب باشد.

منبع:کلینیک تخصصی دندانپزشکی جهاددانشگاهی

www.JDMdentalclinic.ir

@JDMdentalclinic

بخش ها

پیوندها

طراحی و پیاده سازی توسط گروه نرم افزاری دوگان

کلیه حقوق مادی و معنوی نزد جهاد دانشگاهی  محفوظ است.