سه شنبه ، 24 دي 1398- 96

پنجاه و پنجمین سال پایه‌گذاری جامعه دندانپزشکی ایران

اشتراک گذاری

ده عضو هیات موسس جامعه دندانپزشکی ایران

📌 به بهانه ۲۴دی پنجاه و پنجمین سال پایه‌گذاری جامعه دندانپزشکی ایرانروز دوشنبه ۲۴دی ماه ۱۳۴۱، ده نفر از فارغ‌التحصیلان سال‌های ۱۳۲۵ تا ۱۳۲۹ دانشکده دندان‌پزشکی تهران که دوشنبه هر هفته برای صرف ناهار، تجدید دیدار و بحث و گفت‌های دوستانه گرد هم می‌آمدند، ایده‌ای مشترکی را مطرح کردند.‌‌ همان جرقه کوچک در آن روز سرد مقدمه‌ای برای تشکیل بزرگ‌ترین تشکل دندان‌پزشکی کشور شد. این جمع در پاتوق هفتگی خود در رستوران نیویورک، در خیابان انقلاب فعلی، اعلامیه‌ای مبنی بر تشکیل جامعه دندان‌پزشکی ایران تهیه کردند که به امضای هر ده نفر آن‌ها رسید. شاید آن روز هیچ یک از این ده نفر فکرش را نمی‌کرد که این روز زمستانی، به یکی از روزهای گرم دندان‌پزشکی کشور تبدیل شود. روزی که تا سال‌های سال به عنوان روز دندانپزشک گرامی داشته شود. این ده نفر یعنی دکتر‌ها ارسلان تاج، اکبر رشتیان، موسی باکی‌هاشمی، شمس‌الدین تابش، آرنولد برناردی، حسین نواب، اصغر حداد، سمیع وهاب‌پور، آلفرد آوانسیان و محمدعلی افتخاری به این نتیجه رسیدند که برای پیشبرد اهداف دندان‌پزشکی در کشور وجود یک جمعیت مادر لازم است و بنابراین همگی از سندیکای دندان‌پزشکان کناره‌گیری کردند و به تدریج بر قدرت جامعه دندان‌پزشکی ایران افزودند.

📍اکنون تعداد افراد در قید حیات این جمع به ۲ تن رسیده است؛ دکتر آرنولد برناردی و محمدعلی افتخاری.

۱- دکتر آلفرد آوانسیان: متولد ۱۳۰۵ و فارغ التحصیل ۱۳۳۰از دانشکده دندان‌پزشکی دانشگاه تهران است. وی دوره تخصص خود را در دانشکده دندان پزشکی شیکاگو گذراند و پس از بازگشت به ایران در دانشکده دندان‌پزشکی ملی (شهید بهشتی) مشغول به تدریس شد. وی علاوه بر حضور در جمع هیات موسس جامعه دندان‌پزشکی ایران، عضو کمیته روابط خارجی اینجامعه و مترجم همزمان کنگره‌های جامعه دندان پزشکی نیز بود. دکتر آوانسیان در شهریور ماه سال ۹۱ بر اثر ابتلا به سرطان لوزالمعده در لندن درگذشت.

۲- دکتر محمد علی افتخاری: متولد چهار آبان ۱۳۰۲ در مشهد و فارغ التحصیل رشته دندان‌پزشکی و رشته حقوق از دانشگاه تهران در سال ۱۳۲۵ است. دکتر افتخاری دوره مطالعاتی دندان‌پزشکی را در مرکز کارولینسکا در استکهلم سپری کرده است. وی سمت‌هایی از قبیل مشاور حقوقی و دبیر جامعه دندان‌پزشکی را در سال‌های مختلف به عهده داشته است. وی همچنین عضو هیات مدیره دوره دوم و ششم سازمان نظام پزشکی بوده است.

۳- دکتر موسی باکی‌هاشمی: وی متولد ۱۳۰۲ و فازغ التحصیل ۱۳۲۶ از دانشکده دندان‌پزشکی دانشگاه تهران است. وی در سابقه فعالیت‌های خود ریاست دانشکده دندان‌پزشکی دانشگاه ملی (شهید بهشتی) و ریاست درمانگاه دندان‌پزشکی بیمارستان امیراعلم را دارد. دکتر باکی‌هاشمی همچنین عضو هیئت موسس کانون دندان‌پزشکان ایران و مدیرمسوول مجله جامعه دندان‌پزشکی بوده است. دکتر باکی‌هاشمی روز چهاردهم تیرماه ۹۴ در امریکا درگذشت.

۴- دکتر آرنولد برناردی: وی متولد ۱۳۰۲ و فارغ التحصیل سال ۱۳۲۶ از دانشکده دندان‌پزشکی دانشگاه تهران است. وی در سال‌های فعالیت خود مقالات علمی متعددی را به چاپ رسانیده و عضو هیئت مدیره دوره دوم جامعه در سال ۱۳۴۳ و ۱۳۴۴ بوده است. دکتر برناردی در حال حاضر در امریکا زندگی می‌کند.

۵- دکتر شمس‌الدین تابش: وی متولد ۱۳۰۱ در تهران و فارغ التحصیل سال ۱۳۲۷ از دانشکده دندان پزشکی دانشگاه تهران است. وی همچنین پیش از تشکیل جامعه دندان پزشکی ایران، در سال ۱۳۳۰ از اعضای هیئت موسس کانون دندان پزشکان بوده است. دکتر تابش چهارم مرداد ۹۶ در تهران درگذشت.

۶- دکتر ارسلان تاج: وی در سال ۱۳۰۴ در تهران متولد شد و دکترای دندان پزشکی خود را در سال ۱۳۲۹ از دانشگاه تهران اخذ نمود. دکتر تاج در دوره نهم هیئت مدیره، سمت دبیری جامعه را برعهده داشت. وی در تیرماه سال هشتاد، پس از مدتی بستری، در پاریس، دار فانی را وداع گفت.

۷- دکتر اصغر حداد: متولد نهم تیرماه ۱۲۹۹ و فارغ التحصیل سال ۱۳۲۶از دانشگاه تهران است. او در تیرماه سال ۶۸ به دنبال یک تصادف، در بستری بیماری افتاد و پس از مدتی درگذشت.

۸- دکتر اکبر رشتیان: وی متولد سال ۱۲۹۹ در شهر یزد و فارغ التحصیل سال ۱۳۲۵ دانشگاه تهران بود. دکتر رشتیان دوره ۵ ساله تخصصی ارتودنسی را در دانشگاه ایلینوی سپری کرد و در سال ۱۳۳۱ به عنوان اولین متخصص ایرانی در ان رشته به تهران بازگشت. او در آبان‌ماه سال ۸۳ بر اثر ابتلا به بیماری در تهران درگذشت.

۹- دکتر حسین نواب: وی که یکی از فعال‌ترین اعضای این گروه ده نفره محسوب می‌شد در اردیبهشت ۱۳۰۱ در شهرضا دیده به جهان گشود و در سال ۱۳۲۵ از دنشکده دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد. دکتر نواب در سال ۱۳۴۴به عنوان استاد دندانپزشکی دانشگاه تهران، به دانشگاه ملی (شهید بهشتی) پیوست و در‌‌ همان سال دانشکده دندان‌پزشکی آن دانشگاه را راه اندازی کرد و خود ریاست آن را برعهده گرفت. او اولین دندان‌پزشک ایرانی است که فلوشیپ کالج بین المللی دندان‌پزشکی (اف. آی. سی. دی) را به‌دست آورد. دکتر نواب در شهریور ماه سال هفتاد، بر اثر ابتلا به سرطان لوزالمعده در امریکا درگذشت.

۱۰- دکتر سمیع وهاب‌پور: وی متولد سال ۱۲۹۹ در رشت و فارغ التحصیل سال ۱۳۲۶ از دانشکده دندان‌پزشکی تهران است. او تا سن ۷۵ سالگی به فعالیت دندان‌پزشکی مشغول بود. دکتر وهاب‌پور روز جمعه، ۱۱ بهمن‌ماه ۹۲، در سن ۹۳ سالگی در تهران درگذشت.

منبع :کلینیک تخصصی دندانپزشکی جهاددانشگاهی

پایگاه خبری دندانه

@JDMdentalclinic

بخش ها

پیوندها

طراحی و پیاده سازی توسط گروه نرم افزاری دوگان

کلیه حقوق مادی و معنوی نزد جهاد دانشگاهی  محفوظ است.