شنبه ، 16 بهمن 1400- 13086

ترمیمی و زیبایی

اشتراک گذاری

دندانپزشکی ترمیمی
 

(Operative Dentistry) علم و هنر تشخیص، پیش آگهی و درمان ضایعاتی در دندان‌هاست که برای تصحیح آنها نیازی به ترمیمهای پوشش کامل(Full coverage) تاج دندان نیست. درمان‌های ترمیمی به ترمیم صحیح شکل، عملکرد و حفظ یکپارچگی دندان‌ها در ارتباط با بافت‌های سخت و نرم مجاور برمیگردد. موارد تجویز درمان ترمیمی بر اساس سه نیاز درمانی پوسیدگی، دندان‌های تغییر رنگ یافته، شکسته یا بد رنگ و جایگزینیترمیم‌های قبلی است و شامل زیر رده‌های زیر می‌باشد.
 

-بررسی پوسیدگی‌ها

-مواد دندانی

-اصول تهیه حفره

-وسایل و تجهیزات

-کنترل عفونت

-تشخیص و طرح درمان

-ترمیم‌های همرنگ دندان

-ترمیم‌های آمالگام

 
اصطلاحات ترمیمی

 
باندینگ:
باندینگ به پوشاندن سطح دندان با مواد کامپوزیتی گفته میشود که برای ترمیم یا تغییر رنگ یا شکل دندان انجام میشود. گاهی اوقات به آن، ونیر کامپوزیت نیز گفته میشود.

سفید کردن دندان:
سفید کردن دندان برای بازگرداندن رنگ طبیعی و سفید به دندان انجام میشود. سفید کردن دندان در مورد روکش یا باندینگ انجام نمیشود.

ونیر:
پوسته پورسلین نازکی است که به سطح جلویی دندان طبیعی چسبانده میشود تا ظاهر دندان را زیبا کند و اشکالات آن را بپوشاند. ونیر پورسلین سرامیک در عرض مدت کوتاهی لبخند زیبایی به شما هدیه میدهد. ونیر برای ترمیم ساختار و عملکرد دندان و اصلاح مشکلات ارتودنسی نیز توصیه میشود. ونیرها با هم متفاوت بوده و بسته به مورد شکل آن فرق میکند.

بخش ها

پیوندها

طراحی و پیاده سازی توسط گروه نرم افزاری دوگان

کلیه حقوق مادی و معنوی نزد جهاد دانشگاهی  محفوظ است.